ادراک هاپتیک

0
(0)

ادراک هاپتیک (لمسی_عضلانی)

واژه هاپتیک به  دريافت اطلاعات از طريق لامسه و احساس عضلاني مربوط مي شود.

 ادراک لمسی :   كه ادراك لمسي از راه حس لامسه و از طريق انگشتان و پوست حاصل مي شود . توانايي بازشناسي يك شيء به وسيله لمس كردن آن ، احساس و تشخيص عددي كه در پشت ويا بازوي فرد آزمايش شونده با انگشت ترسيم مي شود ، تمييز بين نرمي وسفتي ، صافي وناهمواري ، تشخيص اينكه كدام انگشت كودك مورد لمس قرار گرفته است ، همه نمونه هايي از ادراك لمسي مي باشد .

 ادراک عضلانی :  ادراك عضلاني از راه حركات بدن حاصل مي شود ،آگاهي از وضعيت استقرار اعضاء مختلف بدن  واحساسهاي ناشي از انقباض عضلاني مانند : تنش و واتنش (آسودگي)از جمله مثالهاي ادراك عضلاني است .

 کاربرد ادراك هاپتيك : تشخيص بين دو ادراك لمسي و عضلاني بعضي اوقات مشكل مي شود مثلا در موردتشخیص يك تشك فنري ازيك تشك اسفنجي ، هردو مسير حسي لامسه و عضلاني اطلاعات ادراكي را فراهم مي سازند اما تنها با لمس ساده روي هردو تشك (ادراك لمسي )گفتن اينكه كدام فنر دار وكدام اسفنجي مي باشد مشكل است در حاليكه با احساس بدني (ادراك عضلاني )يعني از راه نشستن بر روي هر كدام از آنها تفاو تها قابل درك است .

 نظام دو بعدي هاپتيك ، براي به دست آوردن اطلاعات راجع به كيفيت چيزها ، حركات بدني و رابطه آنها با همديگر داراي اهميت است . بسياري از تكاليف مدرسه همچون اعمال روزمره مستلزم لمس و حركات بدني است . البته در مقايسه با ادراك بينايي وشنوايي نقش كمتري در آموزش دارد اما نبايد از اهميت آن در يادگيري غافل بود .

 نمونه تمرين هاي بهبود ادراك هاپتيك : لمس مواد گوناگون ، لمس اشكال هندسي يا حروف با چشمان بسته ،احساس درجه حرارت گرمي وسردي و…

ارسال محتوا

  • محتوا ظرف 48 ساعت آینده با نام شما در سایت درج خواهد شد ، چنانچه تمایل به بیان نام خود ندارید و یا نام صاحب اثر را نمی دانید این فیلد را خالی رها نمایید.
  • چنانچه توضیحی در مورد محتوای ارسالی لازم می دانید در این قسمت وارد نمایید .چنانچه حجم محتوای شما بیشتر از حد مجاز می باشد از طریق لینک "تماس با ما" موجود در فهرست بالای صفحه با بخش فنی و محتوایی سایت در ارتباط باشید.
  • انواع فایل های مجاز : , mp4, jpg, gif, png, pdf, حداکثر اندازه فایل: 64 MB.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

متأسفیم که این پست برای شما مفید نبود!

بگذارید این پست را بهبود ببخشیم!

به ما بگویید چگونه می توانیم این پست را بهبود ببخشیم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.